2021. feb. 25.

A járvány elleni küzdelem és a gazdaság újraindítása határozza majd meg az Országgyűlés tavaszi ülésszakát. Már látni a fényt az alagút végén, és hamarosan elhozhatja a nyitást a megfelelő átoltottság. A választások közeledtével fokozódó provokációra lehet számítani a baloldaltól, amely eddig is képtelennek mutatkozott az összefogásra.

A jövő héten kezdődő tavaszi parlamenti ülésszakra is még a járvány nyomja majd rá a bélyegét?
A tavaszi ülésszak fő témája sajnos még a járvány elleni védekezés lesz. Azért dolgozunk, hogy az oltóanyag segítségével mielőbb sikerüljön legyőzni a pandémiát. A gazdaság újraindítása is kulcsfontosságú, hiszen ez ad munkalehetőséget az embereknek, az államnak pedig ez biztosítja a szükséges forrásokat. A parlamentben ezért támogatni fogjuk az újraindítási akciótervet. A kormány már eddig is rendkívül fontos intézkedéseket jelentett be. Gondoljunk csak a lakásépítési áfa öt százalékra csökkentésére, a hárommillió forintos lakásfelújítási támogatásra, a bértámogatásokra a bajba jutott szektorokban, az orvosok és az egészségügyi dolgozók példátlan mértékű béremelésére, a hiteltörlesztési morató­rium bevezetésére és meghosszabbítására, a 13. havi nyugdíj fokozatos visszaépítésének megkezdésére, a 25 év alatti fiatalok szja-mentességének jövő évi bevezetésére vagy a kisvállalkozások megsegítésére kínált tízmillió forintos kamatmentes hitelre. Ezek az intézkedések mind komoly segítséget jelentenek.

Alig több mint egy év van a választásokig. Az Országgyűlésben is kampányüzemmódra váltanak a pártok?
A demokrácia törvényszerűsége, hogy a választások közeledtével egyre fokozódik a feszültség. Eddig sem volt egyszerű és békés a parlamenti munka, hiszen néhány baloldali képviselőtársunk meglehetősen sajátos eszközöket használt politikai haszonszerzésre. A fütyüléstől kezdve az obszcén táblák mutogatásán keresztül a krumpliszsák lengetéséig mindent láthattunk már. Eddig is folyamatos támadás alatt voltunk, ez még a járvány legnehezebb időszakaiban sem változott, sőt még akkor is csak hátráltatni akarták a védekezést. Ahogy közelednek a választások, még több provokációra számíthatunk. Úgy vélem, mivel a kormánynak világos jövőképe van, eddig is sokat tett Magyarországért, helyes válságkezelési elképzelések mentén dolgozik, és európai összevetésben is komoly eredményeket tud felmutatni, nyugodt lelkiismerettel mehetünk be a parlamentbe a tavaszi ülésszak folyamán is.

Régebben közvetítette a televízió a parlamenti üléseket. Mit gondol, jobb, hogy ma már nem látják az emberek, mi történik a Tisztelt Házban?
Valóban jelentős stílusbeli változás érezhető a parlamenti viselkedésben és megszólalásokban, ezért szükséges volt a házszabály módosítása a rend fenntartása érdekében. Szerintem egy parlamenti vitát látva az emberek arra gondolnak, hogy a világ egyik legszebb épületében illik tisztességesen viselkedniük a megválasztott képviselőknek. Példát kell mutatnunk az embereknek a magatartásunkkal. Ha nem, annak negatív hatása van, és tovább csökken a politika presztízse is. Ha az emberek azt látják, hogy még a parlamentben is tiszteletlenség van, a politikusok nem tisztelik sem az intézményt, sem egymást, akkor ez a stílus továbbterjed a társadalomban is. Sajnos Nyugaton is azt látjuk, hogy romlik a parlamenti viselkedéskultúra színvonala. Azt is megkockáztatnám, hogy sok fiatal baloldali politikus külföldi példákból vett ötleteket a saját akciói­hoz. Fontos a figyelemfelkeltés, humort is lehet alkalmazni a parlamentben, de nem engedhető meg az obszcén viselkedés.

Nemrég Keresztes László Lóránt, az LMP társelnöke is elismerte, hogy tavasszal álhírt terjesztettek a parlament működéséről. Mit gondol az ellenzék magatartásáról?
Elszomorító látni, hogy a baloldal a járványhelyzetben és az abból fakadó gazdasági problémák idején nem az összefogást erősíti, hanem zavarkeltéssel, álhírek terjesztésével, sőt kamuvideók gyártásával foglalkozik, amivel össze akarja zavarni az embereket, ez pedig a védekezés hatékonyságát csökkenti. Baj idején össze kell fogni, hiszen életek forognak kockán. Az egyik legalapvetőbb emberi hozzáállás, hogy ilyenkor segítünk egymásnak. Ezt sajnos nem tapasztaltuk eddig a baloldaltól. A magyar emberek világosan láthatják, kire számíthatnak és kire nem.

Az ellenzék tavasszal nem, ősszel viszont már megszavazta a veszélyhelyzet bevezetését. Most éppen nyitást követelnek. Ön szerint támogatják majd a rendkívüli jogrend meghosszabbítását az Országgyűlésben?
A Fidesz–KDNP-frakciószövetség mindent meg fog tenni a tavaszi ülés­szak idején is, hogy a kormány és az állami szervek elvégezhessék a védekezéshez szükséges munkát. Meg fogjuk szavazni a veszélyhelyzet meghosszabbítását. Azt nem tudom megmondani, hogyan fog viselkedni a baloldal. Bízom benne, hogy józanul fognak viselkedni, és belátják, hogy Európa-szerte felszálló ágban van a járvány, az átgondolatlan enyhítések több országban is súlyos következményekkel jártak. Egy többpárti demokráciában természetes dolog, hogy az ellenzék és a kormányzó pártok között véleménykülönbség van, vagy eltérő a világnézetük. A válsághelyzetekben azonban a párpolitikát félre kellene tenni és összefogni, hiszen az emberek életéről és az ország jövőjéről van szó.

Az állampolgároknak mennyire sikerült megvalósítaniuk az említett összefogást? Az utóbbi hetekben mintha erősödött volna az elégedetlenség.
Azt gondolom, a baloldali szavazók jelentős része is egyetért a védekezés kérdéseiben, és ők is nagyobb együttműködést várnának azoktól a politikusoktól, akiknek bizalmat szavaztak. A magyar társadalom egésze nagyon fegyelmezetten és szabálykövetően betartja az intézkedéseket. Az emberek tudják, hogy ezek a szabályok mindannyiunk biztonságát szolgálják. A kormány időben hozta meg a megfelelő korlátozó intézkedéseket, és ami szintén fontos, folyamatos és naprakész tájékoztatást nyújt. Ez hangsúlyos feladat, hiszen a kevés információ vagy az álhírek növelik az emberek bizonytalanságérzését, és hátráltatják a védekezés hatékonyságát is. Az állampolgárokban joggal merülnek fel kérdések, a rendszeres, napi tájékoztatás, amit az operatív törzs ad, kulcsfontosságú. A járvány leküzdésében a védőoltás jelenti a megoldást. Most már láthatjuk az alagút végét, de továbbra is fegyelmezetten kell viselkedni. A szemünk előtt van a portugál példa, ahol néhány napra feloldották a szigorításokat, és rendkívül súlyosra fordult a járványhelyzet.

Ön szerint idehaza eddig mennyire sikerült jól kezelni a járványt?
Az időben meghozott intézkedések életeket menthetnek. A kormány mindent elkövetett, hogy a lehető leghamarabb hozza meg a szükséges rendelkezéseket, és továbbra is mindent megtesz azért, hogy gátat szabjon a járvány terjedésének. A vakcinák beszerzésében is elsők között léptünk Nyugat és Kelet felé, tárgyaltunk Oroszországgal és Kínával is. Most nincs más lehetőség, mint minél gyorsabban kialakítani a megfelelő átoltottságot. Hazánk eddig helytállt, világviszonylatban is jól kezeltük a pandémia okozta válságot.

(forrás: magyarnemzet.hu)