2019. dec. 03.

Mérföldkőhöz érkezett a hazafias és honvédelmi nevelés stratégiájának megalkotása. A konferencia résztvevői betekintést nyerhettek jövőbeli elképzeléseinkbe, abba, hogyan is kapcsolódnak szorosan össze a köznevelési, a kulturális, a sport és a honvédelemi szakterületek. A hazaszeretet érzésének természetesnek, szívből jövőnek kell lennie. Fiataljaink viszik tovább értékeinket szívükben, lelkükben, ezért rájuk különös figyelmet kell fordítanunk.

Dr. Simicskó István a hazafias és honvédelmi nevelésért, illetve az ezzel összefüggő beruházásokért felelős kormánybiztos, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke szakmai konferenciát rendezett a hazafias és honvédelmi nevelésről az Országház Felsőházi üléstermében. A hazafias és honvédelmi neveléshez kapcsolódó stratégia tervezete a nagyszabású konferencia keretén belül szélesebb körben is megismertetésre került. Mert miként elhangzott, fontos megteremteni annak lehetőségét, hogy a későbbi végrehajtásban érintett szakmai szervezetek megismerjék, és ezáltal támogathassák a vonatkozó kormányzati elképzeléseket, amely lerakhatja egy majdani gördülékeny együttműködés alapjait.

Az elkészült tervezet egy szoros tárcaközi együttműködés nyomán jött létre, jelentőségét tovább növeli, hogy a terület eddig nem rendelkezett egységes átfogó stratégiával. Az eseményen a hazafias és honvédelmi nevelés jelenlegi helyzetét és a jövőre vonatkozó elképzeléseket az érintett területekről felkért szakértők mutatták be. A konferencia fővédnöki tisztét dr. Kövér László, az Országgyűlés elnöke, valamint dr. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úr töltötték be, akik egyben a konferencia nyitóelőadóiként is felszólaltak.

„Napjainkban egy tudatfoglaló háború kezdetét éljük, ezért Magyarországnak politikai cselekvőképessége és katonai önvédelme mellett, a szellemi ellenállóképességét is biztosítania kell, ez pedig csak akkor fenntartható, ha a magyar fiatalság hazafias nevelése is biztosított” – mondta Kövér László házelnök. Az Országgyűlés elnöke úgy fogalmazott: száz évvel ezelőtt Európában egy véres területfoglaló háború zárult le, napjainkban pedig „egy tudatfoglaló háború” kezdetét éljük, és csak remélni tudjuk, hogy ez a küzdelem vértelen marad.

„Európa – annak kivétel nélkül minden állama és nemzete – jelenleg egy ilyen tudatmegszállás célpontja, minden európai ország a célkeresztjében van azon szupranacionális érdekcsoportoknak, amelyek elég erősnek érzik magukat ahhoz, hogy maguk alá gyűrjék a profitmaximalizálási törekvéseiknek a még korlátokat szabni tudó nemzetállamokat és ezek demokratikus döntéshozatali mechanizmusait” – mondta.

A házelnök szerint ennek az újfajta hadviselésnek egyik célja, egyben egyik legsúlyosabb következménye, hogy elidegeníti a fiatalokat a családjuktól, a nemzetüktől, a szülőföldjüktől és végső soron önmaguktól.

Kövér László elmondta: Magyarországnak nemcsak a politikai cselekvőképességét, a katonai önvédelmét, hanem a szellemi ellenállóképességét is biztosítani kell, a szellemi önvédelem pedig csak akkor fenntartható, ha a magyar fiatalság hazafias nevelése, azaz a haza, a nemzet és a család iránti elköteleződést és áldozatvállalást középpontba állító értékrend továbbadása biztosított.

A konferencia házigazdája, dr. Simicskó István a hazafias és honvédelmi nevelésért, illetve az ezzel összefüggő beruházásokért felelős kormánybiztos, a Honvédelmi Sportszövetség elnöke arról beszélt: kidolgozták a hazafias és honvédelmi nevelés stratégiájának tervezetét, amely a 2020-2030 közötti időszakra szól. A stratégia céljaként a hazáját szerető, nemzetéhez kötődő, anyanyelvét, kultúráját, hagyományait tisztelő nemzedékek felnevelését határozta meg.

A közel 200 oldalas tervezetről szólva fontosnak nevezte a tanárok továbbképzését és azt, hogy a hazaszeretetre nevelés hangsúlyosabb szerepeljen a nemzeti alaptantervben. Kiemelte a közösségi terek és a sport szerepét a hazafias nevelésben, jelezve, hogy eddig öt Honvédelmi Sportközpont felépítéséről döntöttek, és egynél már az alapkőletétel is megtörtént.

A kormánybiztos ezen ügy érdekében mindenkit szövetségre hívott, mert miként hangsúlyozta: „A hazaszeretet közös nevező. Ráadásul létezésünk talán legnagyobb kihívása előtt állunk. A XX. században születtünk, gyermekeink a z- és az alfa-nemzedékhez tartoznak, ebben a technikai és technológiai rohanó világban hatások egész sora éri őket, ebben kell nekünk az életre felkészíteni őket.”

Dr. Simicskó István szólt a globalizáció, az integráció, a civilizáció és migráció fontos témaköréről, megemlítve, hogy „Minden nemzet ereje elsősorban a szellemiségében rejlik.”

A leendő Honvédelmi Sportközpontok kapcsán megemlítette, hogy az első öt már közbeszerzés alatt van, hamarosan Újfehértón az első alapkőletétel is megtörténhet. Mint nagy sikerű felszólalását lezárandó megjegyezte: „Magyarország történelmi léptékű kihívást kapott, de ezt lehetőségként kell felfognunk. Lehetőségként, hogy cselekedjünk. Nagy a felelősségünk, küzdelmes időnk várnak ránk. Ha együtt tudunk cselekedni, ha ennek a stratégiának a megvalósítása közös cél lesz, akkor sikertörténetet írhatunk.”

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hangsúlyozta: Magyarország megújítása nem képzelhető el a honvédség megújítsa nélkül. Hozzátette: a kormány tisztában van azzal, hogy ha a XXI. századi geopolitikai kihívásoknak meg kíván felelni, saját jogon akarja alakítani sorsát és méltó módon akar együttműködni szövetségeivel, akkor ez a feladat nem halogatható tovább. Bízott abban, hogy a „számítógép előtt üldögélő, és virtuális világban szocializálódó fiatalok megszólítása” nem reménytelen ügy. A stratégia szerinte komoly hiányokat pótol, és reményeik szerint egy egész nemzedék előtt nyitja meg az újfajta közszolgálat és újfajta összetartozás lehetőségét.

Péterffy Balázs (Klebelsberg Központ) szakmai elnökhelyettes a „Honvédelmi nevelés szerepe és lehetőségei az iskolában” címmel, Pölöskei Gáborné (Innovációs és Technológiai Minisztérium) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár „A honvédelmi alapismeretek választható érettségi tantárgy a középszintű szakmai képesítést adó intézmények” címmel, Pálfi Erika (Emberi Erőforrások Minisztériuma) főosztályvezető „A hazafias és honvédelmi nevelés jelenlegi helyzetének áttekintése a köznevelésben, az új Nemzeti Alaptantervben szereplő elképzelések, követelmények gyakorlati megvalósíthatósága és a pedagógusok továbbképzésével kapcsolatos helyzet és tervek” címmel, dr. Liptai Kálmán (Eszterházy Károly Egyetem) rektor a „Hogyan jelenik meg a hazafias nevelés oktatása a felsőfokú tanárképzésben? A jelenlegi pedagógusképzés és a hazaias és honvédelmi nevelés kapcsolata” címmel, Laczkó Gábor (Székesfehérvári Vasvári Pál Általános Iskola) igazgató az „Oktatás a gyakorlatban a pedagógus szemszögéből” címmel, Fekete Péter (Emberi Erőforrások Minisztériuma) kultúráért felelős helyettes államtitkár „A hazafias neveléssel összefüggésbe hozható kulturális tervek és megvalósulásuk összefoglalása” címmel, Erdélyi Lajos (Honvédelmi Minisztérium) humánpolitikáért felelős helyettes államtitkár „A Honvédelmi Minisztérium irányításával megvalósuló hazafias és honvédelmi nevelés jelenlegi helyzete és a jövőbeni tervek, célok” címmel, dr. Pohl Árpád (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) dandártábornok „A honvédelmi alapismeretek tantárgy civil felsőoktatási intézményekben történő oktatásának eddigi tapasztalatai és kiterjeszthetőségének lehetőségei” címmel tartott előadást.

A kimondottan előremutató, nagy sikerrel megrendezett konferencia után minden megjelent (az Országház Felsőházi ülésterme teljesen megtelt!) megállapíthatta: a haza védelmi valóban közös, nemzeti ügy.

(honvedelmisport.hu)